Keď sa povie gymnastické kruhy, každý určite vie, o čo ide. Ale keby to niekto náhodou zabudol, ide o dva kruhy vyrobené najčastejšie z dreva o priemere 24 centimetrov, hrúbke 2,8 centimetrov a zavesené na popruhoch. Ako už názov napovedá, jedná sa o gymnastické náčinie, ktoré má bežný človek väčšinou spojené buď s utrpením v hodinách telocviku alebo s dychberúcimi olympijskými výkonmi svetovej gymnastické špičky. Keď však prijmeme skutočnosť, že aj pre tieto borca platia fyzikálne zákony rovnako ako pre nás (áno, naozaj sú to len ľudí), odpustíme tělocvikářům šikanu pri hodinách gymnastiky a pozrieme sa na to tak nejako celkovo z iného uhla pohľadu, môžu sa stať gymnastické kruhy mocným nástrojom aj v rukách obyčajného človeka. Nástrojom, ktorý môže skvele poslúžiť pri naprosto komplexnému rozvoju tela.
Aké sú výhody gymnastických kruhov?
Nástrojom pre funkčný tréning sa v posledných rokoch stal posilňovací systém TRX a jeho ekvivalenty, na ktorý narazíte v takmer každom moderne vybavenom fitness centre. V podobnom duchu, ale v ešte širšom meradle, možno využiť práve gymrings, lebo z veľkej časti dokážu nahradiť aj hrazdu! Zhyby, dipy (kliky na bradlách / kruhoch), kľučky, muscle-up, cviky na brucho, asistovanej tzv. Bulharskej drepy a pod. Existujú desiatky cvikov a ich variácií, ktoré možno na kruhoch vykonávať a precvičiť pritom celé telo.
Oproti prevedenie napríklad klikov alebo dipov na stálkách a bradlách poskytujú varianty na gymnastických kruhoch navyše ďalšie benefity. Vzhľadom na voľný a individuálnemu zavesenie každého kruhu je celý systém úplne nestabilné, a akákoľvek práca preto vyžaduje udržiavať rovnováhu najmä v stredu tela pomocou takzvaného jadra čiže CORE. K tomu, aby ste sa boli schopní stabilizovať, budete však potrebovať nielen silný trup, ale tiež správne postavenie ramien, lopatiek, silné šľachy a väzy. Budete teda nútení zapojiť viac svalových vlákien ako pri bežnom cvičení v posilňovni, čo bude mať veľký vplyv na precítenie svalov a vo výsledku na Vašu výkonnosť. Cviky sú tu síce oveľa ťažšie, za to ale čo sa týka rozvoja svalov a koordinácie pohybu tiež oveľa efektívnejšie. Získate FUNKČNÉ SILU a naučíte sa ovládať svoje telo!
Jasnou výhodou je tiež určite jednoduchosť systému aj jeho cena. Dnes už nie je problém zaobstarať set prenosných kruhov s dvoma popruhmi, ako tomu bolo predtým. Sám Ido Portal zmieňuje v jednom svojom videu, že jeho prvé kruhy stáli niekoľko stoviek dolárov. Vďaka nástupu CrossFit, kalisteniky a ďalších silových športov sa gymnastické kruhy dostávajú do povedomia širokej verejnosti a sú dostupné úplne každému! Váži približne kilogram, a preto vám nič nebráni v tom hodiť si kruhy do batohu a ísť cvičiť. Pomocou popruhov je jednoducho zavesíte na hrazdu, trám alebo napríklad vešiak na bielizeň a je to. Pomer cena výkon je neporovnateľný s ostatnými závesnými systémami, je to, ako sa hovorí, za málo peňazí veľa muziky. :-)
Pre koho je vhodný tréning na gymnastických kruhoch?
Jednoducho, pre všetkých. Ale málo kto to vie. Väčšina ľudí si pri prvom pohľade na cvičenca na kruhoch hneď povie: "To je hrozne ťažký, to by som nedal." Pritom ale vôbec nie je čoho sa báť. Existujú desiatky variácií bežných cvikov, od ľahkých až po tie extrémne náročné, ktoré možno na kruhoch vykonávať a urobiť tak tréning oveľa zaujímavejšie, bohatšie a funkčnejšie a pritom odcvičiť celé telo. Či už ste úplný začiatočník alebo skúsený cvičenec, muž alebo žena, starý alebo mladý, kruhy majú čo ponúknuť každému. Sú skvelým pomocníkom a zároveň nevyčerpateľným vyzývateľom. Ovládnuť napríklad taký iron cross alebo Planche je ozajstné umenie. Na druhej strane ale na drevených gymnastických kruhoch možno začať od úplnej nuly, bez akejkoľvek pôvodnej fyzickej prípravy. Preto sa nebojte a tréning na kruhoch si skúste. Druhý deň, až ucítite svaly, ktoré ste v živote necítili, budete prekvapení :-)
V ďalšom článku vás zoznámime s niekoľkými základnými cvikmi, ktoré možno nielen na kruhoch vykonávať. Vysvetlíme a predvedieme vám správnu techniku ich prevedenie a navrhneme postupy na jej dosiahnutie. Máte sa na čo tešiť!
Ak Vás zaujímajú najčastejšie kladené otázky ohľadom gymnastických kruhov, tak kliknite tu.